בעיית קשב וריכוז (ADD) נחשבת להפרעה נוירולוגית.

הבעיה מתבטאת בקושי ביכולת לעבד, למיין ולהתמקד בגירויים הרצויים בתוך כלל גירויים תחושתיים, שמיעתיים ורגשיים בזמן נתון. היא קשורה למערכת העצבים ונובעת מליקוי אורגני בפעולתם של המוליכים העצביים. לעתים היא מכילה גם מרכיב היפראקטיבי (פעלתנות תנועתית  ADHA). זו אינה בעיה התנהגותית או מצב רוח חולף.

בעיית קשב וריכוז מתאפיינת במספר סימפטומים: (לא כולם מופיעים בכל המקרים)

אימפולסיביות ופזיזות בעשיית מטלות – קושי לשלוט בדחפים, עשיית מעשה ואמירת דברים ללא מחשבה תחילה.

קושי בקשב – בא לידי ביטוי בחוסר רציפות במאמץ, קושי רב להתרכז ולבצע משימה לאורך זמן, קושי בארגון וחוסר יכולת לסיים מטלות. יכול להתבטא בחלימה וריחוף גם כשהנושא המדובר מעניין.

פעלתנות יתר והיפראקטביות– חוסר יכולת לשבת במקום הרבה זמן ללא תזוזה וחוסר יכולת להירגע. במצב זה בנוסף לקשב, נראה גם תגובה מוטורית, המתאפיינת בחוסר שקט תנועתי ודחף להגיב.

ילדים הסובלים מבעיה זו עלולים לסבול במקביל גם מליקויי למידה, קשיים מוטוריים וסנסורים, קושי לחיות במסגרת עם כללים וסמכות, קשיים רגשיים, הפרעות במצבי הרוח, פרצי אלימות ובעיות התנהגות.

ניתן לסכם ולומר שהסביבה הכי לא מתאימה לבעלי הפרעת קשב וריכוז היא בית הספר. מקום זה דורש מהם למקד את הקשב לגירוי אחד (להקשיב למורה) ולהתעלם מאין ספור גירויים נוספים (רעש בכתה ומחוצה לה, מחשבות על ההפסקה וכו’) במשך 6 שעות.  זה בלתי אפשרי עבורם !

הרפואה הסינית מחלקת את בעיית הקשב והריכוז לארבע קטגוריות. כל קטגוריה מאופיינת במראה ויזואלי והתנהגות שונים ומטופלת בהתאם בקליניקה ע”י דיקור נקודות ספציפיות. בחלק מהקטגוריות מוסיפים חימום בנקודות דיקור ע”י מוקסה.

בנוסף לדיקור משולבים גם תרגילי נשימה, דמיון מודרך ומריחת שמנים אתריים במידת הצורך.
שינוי תזונתי ושינוי הרגלי יום-יום הוא חובה.
ברוב המקרים נדרשים 12-200 טיפולים חד שבועיים לקבלת תוצאות ולאחר מכן תחזוקה חודשית היורדת בהדרגה.

ילדים הסובלים מחום:

אבחון

ילדים בעלי פנים ו/או שפתיים אדומות, נוטים להתרגז מהר. 

אקטיביים ומתקשים לשבת בשקט לאורך זמן. מאוד אוהבים לדבר וסובלים מבעיות שינה, מביניהן: מספר התעוררויות במשך הלילה וקושי להירדם שוב ויקיצה מוקדמת מאוד בבוקר.

טיפול

הטיפול בקליניקה כולל הוצאת החום מהגוף והרגעת הנפש ע”י דיקור, תרגול נשימות ודמיון מודרך ומריחת שמנים אתריים על הגב והצוואר.

המלצות בנושא תזונה ופעילות יומית

להימנע ממזונות המכילים צבעי מאכל, תבלינים חריפים, מוצרי חלב, תפוזים ומאכלים המכילים הרבה סוכר. לא לשתות מיץ תפוזים ומשקאות מוגזים.

להרבות בפעילות גופנית ולהמעיט בצפייה בטלוויזיה.

ילדים הסובלים מחום וליחה:

אבחון

ברוב המקרים בעלי פנים אדומות, אגרסיביים ונוטים לאלימות וורבלית ופיזית. סובלים משינה לא רגועה ומתעוררים מוקדם בבוקר. הם מתקשים מאוד להתרכז ודעתם מוסחת בקלות.  נוטים להיות אכזריים לילדים אחרים ולאחים שלהם. במהלך התקפת זעם הם יכולים לפגוע בסביבתם, לשבור דברים ולעשות בלגן גדול. הם מודעים להתנהגותם ויודעים מתי הם לא בסדר. לעתים יכולה להופיע אצלם רגישות לגלוטן.

טיפול

הטיפול בקליניקה כולל דיקור להוצאת החום מהגוף, ניקו
ז הליחה ופיזורה החוצה והרגעת הנפש עם דגש על הפחתת ההתפרצויות האלימות. תרגול נשימות ודמיון מודרך ומריחת שמנים אתריים על הגב והצוואר. 

המלצות בנושא תזונה ופעילות יומית   

להימנע ממוצרים מיצרי ליחה כמו חלב, פרי הדר, אגוזים ובננות. בדרך כלל ילדים אלו רגישים למוצרי חיטה, לכן הורדת הגלוטן מהתפריט משפרת לרוב את התנהגותם.
להימנע ממאכלים המכילים צבעי מאכל. להרבות בפעילות גופנית.

ילדים עם סימפטומים של חוסר אנרגיה:

אבחון

בעלי פנים חיוורות, רזים וחסרי תיאבון. החום והאש מוסתרים אצלם עמוק בפנים. מניפולטיבים באופיים כבר מגיל צעיר, סוחטים את האנרגיה של הוריהם ומאוד קשה להציב להם גבולות. נוטים להתנהג לחבריהם ולהוריהם באכזריות קרה ומחושבת. ילדים אלו לא זקוקים לשינה מרובה או ישנים לא טוב. נמצא אותם רבות מול המחשב או הטלוויזיה משחקים במשחקי מלחמה, יריות והרג. הם נוטים להתפרצויות ולהתנהגות אכזרית כשהם רוצים משהו ומקבלים תשובה שלילית. דעתם מוסחת בקלות.

טיפול

הטיפול בקליניקה על פי הרפואה הסינית מתבצע ע”י דיקור. הוא כולל: הרגעת הנפש וחיזוק הגוף בכלל ומערכת העיכול בפרט (חיזוק הטחול והקיבה שאחראים על עיכול המזון על פי הרפואה הסינית). וויסות וחיזוק מערך האנרגיה הכללי של הגוף (הצ’י) ע”י חימום במוקסה ודמיון מודרך.

המלצות בנושא תזונה ופעילות יומית

להימנע ממזונות המכילים צבעי מאכל, לצרוך פחמימות (לחם, פסטה) במינון נמוך. להשתדל שהפחמימות יהיו מורכבות, מחיטה מלאה. להימנע משתיית מיצים.

להגביל את זמן משחקי הוידאו, הטלוויזה והמחשב.

להקפיד על הצבת גבולות ברורים ולא לוותר.

להרבות בפעילות גופנית.

ילדים עם סמפטומים של חולשה:

אבחון

גבוהים, רזים ויפים בעלי פנים חיוורות ועיניים בורקות. הם חולים רבות, כשהם מאוד עייפם פניהם נעשות אדומות. בעלי נטייה לפחדים רבים ונזקקות. נוטים להיפראקטיביות בעיקר כשהם עייפים וכשקיימים גירויים רבים סביבם (גרוי יתר). הם לא אוהבים להיכנס למיטה בלילה ומסוגלים להחזיק מעמד ערים גם כשהם מאוד עייפים. בסיטואציה מרגשת הם הופכים אחוזי תזזית: רצים ומשתוללים ולא ניתן להשתלט עליהם. הם אינם אלימים, במהלך היום נוטים להיות שקטים, חלשים וחסרי אנרגיה.

טיפול

הטיפול בקליניקה על פי הרפואה הסינית, כולל  דיקור ומוקסה לחיזוק אנרגיית הכליות (שאחראיות על פי הרפואה הסינית על האנרגיה והויטליות של הגוף) והרגעת הגוף. תרגול דמיון מודרך.

המלצות בנושא תזונה ופעילות יומית

להימנע מממתקים ופירות המכילים הרבה סוכר. מומלץ על אכילת פחמימות מורכבות מחיטה מלאה בלבד. שתיית תה צמחים ללא קופאין, במיוחד פסיפלורה.

לעודד את הילד לנוח, ללכת לישון בשעה מוקדמת ולמנוע צפייה בטלוויזיה בשעות הערב לפני השינה. לעודד פעילות גופנית מתונה ולעזור לו לפתח את הצד האמנותי שבו (ציור, קרמיקה, משחק וכדומה). 


 

המלצות כלליות להורים

מתן גבולות ברורים.

שינוי התפריט לכל המשפחה עם דגש על כך שארוחת הערב לא תכלול מזון המכיל סוכר, שוקו או קפאין.

ריבוי בפעילות משפחתית מחוץ לבית (למרות ההתנגדויות מצד הילד).

הרבה סבלנות וסובלנות.

תוספת אומגה 3 על הבוקר (רצוי נוזלי) תורמת רבות לריכוז במהלך שעות הלימודים.

בהצלחה!

 

 להתייעצות טלפונית חינם או לקביעת פגישה חייג 052-2237103