כאב גב תחתון מהווה את הסיבה מספר שתיים לפניה לרופא, (הצטננות במקום הראשון). הכאבים מופיעים בחלק הגב המשתרע מעל קו העכוז ומתחת לקו הצלעות. 80% מאוכלוסיית העולם המערבי יסבלו בשלב מסוים במהלך החיים מכאבי גב. חלק מהכאבים יעברו תוך חודש-חודשיים.
כאבי גב תחתון מופיעים בדרגות עוצמה שונות. החל מכאבים חלשים וכלה בכאבים חמורים  הפוגעים באופן קשה באיכות החיים של האדם. כאב הנמשך עד שלושה חודשים נקרא כאב אקוטי. כאב מעל שלושה חודשים, נחשב כרוני וקשה יותר לפתרון (לפחות ע”י הרפואה המערבית).

הסיבות לכאב גב תחתון

הסיבות לכאבי הגב רבות ומשתנות בהתאם לגילו של הסובל. בגדול יש שתי סיבות עיקריות: כאב מכני/שרירי וכאב עצבי.

כאב גב מכני

תוצאה של עומס יתר על השרירים, המפרקים והרצועות סביב עמוד השדרה.
זוהי הסיבה השכיחה לכאבי גב תחתון בכל גיל.

כאב גב עצבי 

שרירים מכווצים או תפוסים בגב התחתון הם לרוב תוצאה של פעילות גופנית מאומצת, מתח נפשי רב, חשיפה למזג אוויר קר במיוחד וטראומה מנפילה, פציעת ספורט ותאונת דרכים.

נגרם מלחץ על שורשי העצבים או חוט השדרה. בגילאי 40-20 הגורם השכיח ללחץ העצבי הוא פריצת דיסק. תופעה המאופיינת בכאב גב תחתון המלווה בתחושה של נימול, כאב או הרדמות אחת הרגליים.

הכאב מופיע כתוצאה ממאמץ חד פעמי מוגזם או מעומס של שנים המגיע לנקודת שיא. בפריצת דיסק, הגרעין שבמרכז הדיסק הבין חולייתי, פורץ את השכבות העוטפות אותו וזולג החוצה. במידה והוא זולג לכיוון תעלת עמוד השדרה הוא מפעיל לחץ על שורש העצב וגרום לכאבי גב תחתון ונימול לאחת הרגליים.
מגיל 500 ואילך, הלחץ העצבי הוא לרוב תוצאה של היצרות תעלת עמוד השדרה. בדרך כלל מזהים היצרות זו כשמופיע כאב ממושך בגב תחתון שעוצמתו הולכת וגוברת. לרוב מלווה הכאב בהקרנה של עקצוצים, חוסר תחושה או כאב ברגליים.
הכאב לרוב מחמיר בהליכה ומוקל במנוחה (ישיבה או שכיבה) וחימום הגב.

טיפול בכאב גב תחתון

לרפואה הסינית טכניקות טיפול יעילות ביותר גם לכאב העצבי וגם לכאב המכני.
הערוץ האנרגטי (מרידיאן) הנקרא  GV (חוצה אחורי Governor Vessell), עובר לאורך הראש וחוליות עמוד השדרה וטיפול בנקודות מפתח עליו, מקל עד מעלים את הכאבים האקוטיים בגב. ההקרנות לרגליים הנגרמות מהלחץ המופעל על העצב גם הן עלמות. 

 

מרידיאן ה BL (שלפוחית השתן Bladder) העובר משני צדיו של עמוד השדרה ויורד מטה לאגן ולרגל עד הזרת. טיפול במרידיאן זה משפיע על כל החלק האחורי של הגוף ומסייע לשרירים התפוסים מהכאב ולהקרנות, להשתחרר. הנקודות המטופלות הן מקומיות (באזור הגב) ומרוחקות (דיסטליות) באזור הברך, הקרסול והמרפק.
המותניים והגב התחתון נחשבים ל”בית” של ה KID (הכליות kidneys). כשהאדם מתקשה להסתובב או לזוז, הבעיה היא בכליות ולכן בעיות בגב תחתון מעידות על חולשת כליות. טיפול במרידיאן הכליות ותזונה מחזקת כליות, מועילים מאוד להרגעת הכאבים בגב התחתון.
מרידיאני ה LIV (הכבד Liver) וה GB (כיס מרה Gall Bladder) מסיעים בסירקולצית מערכת הדם, הרפיית שרירים וגידים תפוסים והרגעת מתח (הנוצר מהכאב).

הכלים הטיפוליים בכאב גב תחתון

הרפואה הסינית משתמשת במחטים זעירות וחד פעמיות

בכדי לחזק ו/או להניע את המרידיאנים הנ”ל.

הרפואה הסינית משתמשת במוקסות (צמח לענה המגיע בווריאציות שונות ומחומם על הגוף) בכדי לחזק אזורי חולשה הקשורים לגב התחתון.

הרפואה הסינית משתמשת בכוסות רוח המונחות על או לצד עמוד השדרה ומשחררות את המתח הרב הנוצר בשרירים סביב החוליה הבעייתית.

הרפואה הסינית משתמשת במשחות מחממות סביב האזור הרגיש בגב ולאורך הרגל, להקלת כאבים.
שימוש במספר תרגילים ומתיחות שיותאמו באופן אישי למטופל על פי מוקדי הכאב, יסיע מאוד  לעזור לגוף לחזור לאיזון.

במצב האקוטי מומלץ לטפל בצורה אינטנסיבית 2-4 שבועות. לאחר מכן מומלץ להגיע לטיפול אחת לשבועיים בממוצע בכדי למנוע הישנות התקפים. במיוחד במקרים של בעיה עצבית (פריצת דיסק), לתרגל פלדנקרייז, פילאטיס או יוגה לחיזוק שרירי הבטן ושמירה על גמישות הגב ולחמם את אזור הגב התחתון באופן קבוע.

כיצד מטפלת הרפואה המערבית בכאבי גב תחתון ?

בשלב הראשוני ע”י מנוחה, שימוש במשככי כאב וחימום מקומי. במידה והכאב לא חולף תוך חודש, מפנים לבדיקת הדמיה של עמוד השדרה (CT). במידה ומתגלה שמקור הכאב עצבי (פריצה או בלט דיסק) ממשיכים ליטול משככי כאב ומוסיפים הזרקות סטרואידים לתעלת עמוד השדרה. במידה וטיפול זה לא פותר את הבעיה ו/או מאובחנת חולשה שרירית ברגליים ו/או פרעות בשליטה על סוגרים, שוקלים ניתוח.
אם מקור הכאב הוא היצרות תעלת עמוד השדרה (שכיח בקרב האוכלוסייה המבוגרת), הטיפול ע”י תרופות בלבד בשילוב פיזיותרפיה, לא מועיל ברוב המקרים. הטיפול העיקרי במצב זה הוא ניתוח. בניתוח משאירים את רוב הדיסק במקומו ומסירים את החלק שפרץ את המעטפת ולוחץ על חוט השדרה. החזרה לתפקוד רגיל לוקחת בין 1-3 חודשים.
בטווח הארוך יעילות הטיפול ניתוחי והטיפול שמרני בפריצת דיסק, משתווה כעבור חמש שנים מתחילת הכאב. אבל הטיפול הניתוחי מקצר בצורה משמעותית את משך הסבל עד להקלה בכאב, וכן במצבים בהם טיפול תרופתי ממושך ומגוון לא פותר את הבעיה, מומלץ לשקול טיפול ניתוחי.
במצבים בהם הבעיה בדיסק גרמה לחולשת שרירים בגפיים, לא ממתינים לשיפור בטיפול שמרני, מעדיפים לנתח בהקדם.

החלמה מהירה!

 להתייעצות טלפונית חינם או לקביעת פגישה חייג 052-2237103