הריון , 40 שבועות בהם עוברת האישה שינויים פיזיים ורגשיים. במאמר זה אתייחס בעיקר לשינויים הפיזיים.

הרפואה הטבעית היא כלי עזר חשוב ויעיל ביותר להקלה במצב של כאבי גב, כאבי רגליים, נפיחויות ובצקות. בעיות במערכת העיכול כמו עצירות, בחילות וצרבות. בעיות נשימה ועוד. ניתן ורצוי להיעזר ברפואה הטבעית במהלך ההריון, במידה והוא תקין.

חשוב לוודא שהמטפל עבר הכשרה בטיפול בנשים הרות ויודע היכן אסור לגעת !

אני מזמינה אתכם להצטרף למסע
לגוף האישה במהלך ההריון ולקבל טיפים לתמיכה  כדי שתקופת ההריון תעבור בהנאה ועם כמה שפחות כאבים.

מערכת המין

הרחם הנו איבר שרירי וקטן (כגודל פרי). הוא שוקל 70 גרם. במהלך ההריון הוא גדל מאוד ומגיע למשקל של עד 1,100 גרם בקירוב. דופן הרחם משתנה ונהיה דק יותר.

בטרימסטר הראשון נמצא הרחם בתוך האגן ולכן הצפייה הכי טובה בו היא באמצעות אולטרה סאונד נרתיקי. החל מהשבוע ה 12 הוא מתחיל לעלות כלפי מעלה לאזור הבטן. התכווצויות הרחם מתרחשות לאורך כל ההיריון. רוב הנשים מרגישות התכווצויות ותנועות אלו החל משבוע 14 ואילך. 

ברוב המקרים הסימן הראשון להריון הוא התנפחות השדיים. השינוי ההורמונלי המתרחש בגוף משנה את התחושה בהם ואת צבע הפטמות. נוזל סמיך הנקרא קולסטרום (ה”חלב” אותו יונק התינוק בשלושת הימים הראשונים לחייו) יכול להופיע במהלך ההריון ולהרטיב את החולצה. עם תחילת ההריון נפסק הביוץ ולכן בתקופת ההריון אין וסת.

אצל אחוז קטן מהנשים, עדיין מופיע דימום דמוי וסת בחודש הראשון של ההריון. (דימומים נוספים במהלך ההיריון מצריכים התייחסות רפואית מידית).

מערכת העיכול 

בשל העליה בהורמון ההריון (בטא Hcg) מופיעות בחילות בטרימסטר הראשון ובמקרים חמורים יותר, הקאות וצרבות. רמת ההורמון מתאזנת סביב שבוע 166 ולכן רוב תופעות הלוואי נעלמות.

טיפול בדיקור מקל מאוד על הבחילות ולעתים מעלימן לגמרי. רוב הנשים סובלות מעצירות במהלך ההיריון. הגורמים לכך הם: העלייה ברמת הפרוגסטרון המאטה את התכווצויות המעי, תוספי הברזל שהן לוקחות ולחץ הרחם על המעי הגס. ברוב המקרים, ניתן לטפל בעצירות ע”י שתייה מרובה ותזונה מאוזנת עשירה בירקות, במיוחד עם עלים ירוקים.

במידה והסוכר בגוף מאוזן, השרייה של פרות יבשים במים (במיוחד תאנים ושזיפים) ושתיית הנוזל מסייעת גם היא ליציאות תקינות. 

בטרימסטר השלישי יופיעו בעיקר צרבות, יותר בשכיבה כיוון שהרחם לוחץ על הקיבה, הוושת וכיס המרה. 

עלייה במשקל היא תופעה נורמלית. נפח הדם עולה, השדיים גדלים והגוף מתמלא בנוזלים. רצוי לא לעלות יותר מכ-144 ק”ג במהלך ההריון. הכל ביחס למשקל ההתחלתי של ההריון. רוב הנשים מעלות במשקל בעיקר בשני הטרימסטרים האחרונים (בראשון יש בחילות והקאות).

2%-3% מהנשים מפתחות סכרת. עלייה ברמת ההורמונים השליתיים בטרימסטר השני, גורמת להתנגדות לאינסולין ומקשה על פינוי הסוכר מהדם לכבד ולתאים. ברוב המקרים הסוכרת נעלמת לאחר ההריון. 

העלייה ברמות מלחי מרה במערכת העיכול, גורמת לגרד בגוף ולתחושת חוסר נוחות.

מערכת הנשימה

הנשימה השטחית באזור בית החזה העליון היא תוצאה של הרחם הגדל, הדוחק את הסרעפת אל חגורת החזה העליונה. המשקל הגדל בקדמת הגוף מעמיס על הגב העליון ומחליש אותו. מתרחשת  קריסה פנימה של בית החזה, המגבילה את יכולת הנשימה. 

עיסוי בהריון, לשיפור תפקוד מערכת הנשימה: עיסוי גב משחרר מתח מבית החזה האחורי, בחזית ניתן לעבוד על השרירים הקטנים בין הצלעות, דבר המאפשר הגדלת המקום לכניסת אויר. ניתן  לשחרר נקודות מתח ספציפיות, בשרירי בית החזה (מאחור ומלפנים) על מנת להקל על הנשימה.

מערכות הדם והלימפה

במהלך ההיריון, בשל העליה בהורמונים ועל מנת לספק את צרכיי העובר, עולה נפח הדם בכ-50%. הדם מורכב מנוזל הקרוי פלסמה ומכדוריות אדומות הנקראות אריתרוציטים, קצב העלייה של נוזל הפלסמה גבוה פי כמה משיעור ריבוי הכדוריות האדומות, לכן נראה ירידה בריכוז הכדוריות, אשר באה לידי ביטוי באנמיה.

בבדיקות הדם נראה ירידה ברמת ההמוגלובין וההמטוקריט, כאשר רמת ההמוגלובין קטנה מ־11 גרמים ל־100 סמ”ק דם, מוגדר מצב של אנמיה.

בשל הסיכון ללקות באנמיה, נדרשת דיאטה עשירה בברזל ולרוב גם זו לא מספיקה. בשליש הראשון להיריון הפסקת הוסת מעלה את רמת הברזל בגוף, אבל החל מהשליש השני, עם העלייה בנפח הדם ומיהול הברזל, יש צורך בלתי נמנע בנטילת תכשירי ברזל. במהלך הלידה עצמה, מאבדת היולדת כחצי ליטר דם. בלידה של תאומים או במהלך ניתוח קיסרי היא מאבדת כליטר דם. העובר במהלך ההיריון, צורך גם הוא הרבה ברזל, חשיבותו עצומה להתפתחות תקינה ! 

כמות הנוזלים שמצטברת במערכת הלימפה וברקמות הרכות גדלה במהלך ההריון בכ– 40%. העליה בנפח הדם והלימפה יכול לגרום לבצקות, המתבטאות באגירת נוזלים במקומות שונים בגוף (לרוב בקרסוליים) וליצור תחושה לא נעימה של כבדות בתנועה ולעתים גם כאב, כשהבצקת לוחצת על העצבים. בצקת חריפה במיוחד עלולה להביא למצב מסוכן של רעלת הריון ולחץ דם גבוה. 

הורמון הפרוגסטרון מרכך את דפנות כלי הדם ובכך מחליש את יכולתם לתפקד ולהזרים דם. הרחם שיושב בתוך האגן גדל ולוחץ על כלי דם ולימפה ומקשה על חזרה ורידית מהרגליים ומעבר נוזלים לרגליים. עמידה וישיבה ממושכת, נטייה תורשתית, תזונה ומיקום העובר ברחם, הם גורמים נוספים לבצקת ולתופעות בעייתיות של מחזור הדם. 

לחץ הדם יורד בתחילת ההריון וגורם (בתוספת להורמונים המתרבים) לחולשה ועייפות. מאמצע ההריון הוא מתחיל לעלות וחוזר לערכיו הנורמליים סביב שבוע 366. תנוחת גוף האישה משפיעה על לחץ דמה: בישיבה הלחץ גבוה יותר מאשר בשכיבה. בשל השינוי הגדול בנפח הדם נראה גם נפיחות, רגישות ודימומים בחניכיים. 

עיסוי בהריון, לשיפור תפקוד מחזור הדם: עיסוי מעודד חילוף חומרים ברקמות ע”י פתיחת הקפילרות של מערכת הלימפה לקליטה נוספת של חמצן וחומרים, ומעודד את מערכת הלימפה לתפקוד טוב יותר ע”י ניקוז חומרי הפסולת החוצה מהגוף. העיסוי מפחית משמעותית את הבצקות ומקל את התחושה, עוזר לחזרה הורידית בכך שמעודד את זרימתן של כדוריות הדם האדומות ש”מתעצלות” ונצמדות לדפנות כלי הדם, הוא עוזר להן לחזור ללב ולהוביל חמצן ובכך מטפל גם בעייפות.

חילוף החומרים המשופר במערכות הדם והלימפה, מגיע גם לשליה ועוזר לצמיחת העובר.

טיפול בדיקור מסייע מאוד להעלמת הבצקות במיוחד בפלג גוף העליון.

מערכת השרירים  

שינויים ביציבה, שינויים הורמונליים ונפשיים משפיעים על מערכת השרירים בזמן ההריון. שינויים אלה מעמיסים על הגוף ומאמצים את השרירים בעקבות היערכותם החדשה. העליה במשקל, מתיחת רצועות הרחם מבפנים ושינויים באופן היציבה (מרכז הכובד של הגוף זז מהאגן לבטן התופחת) גורמים לכאבי גב תחתון וחוסר נוחות ולכאבי צוואר וגב עליון. 

כאשר שריר נתון ללחץ נוצרת בו הצטברות של חומרי פסולת, סיביו מצטופפים ונעשים קשים ומכווצים (פיברוטים). הם לוחצים על כלי הדם ומאטים את אספקת החמצן לתאים וכך מואט סילוק חומרי הפסולת. גם עצבים שעוברים בשריר נלחצים והמקום נהיה יותר רגיש וכואב. התכווצויות אלו מתרחשות גם בגידים, ברצועות וברקמת החיבור העוטפת את השריר (פאשיה).

לעתים קורה שהכאב מורגש גם באזור שסביב לנקודה הכואבת או מוקרן לאזור אחר. הגמישות ותנועתיות המפרקים גדלים בהריון. זאת בשל העליה בהורמון הרלקסין המכין את האגן הבטן והירכיים לקראת הלידה. 

עיסוי בהריון, לשיפור תפקוד מערכת השרירים: העיסוי מפעיל לחץ מכאני על סיבי השריר, מרכך אותם ומרווח בניהם. פעולה זו, מורידה לחץ מהעצבים ומכלי הדם ומאפשרת לדם לחדש אספקת חמצן לתאים ולסלק חומרי פסולת. הלחץ המכני של העיסוי משמש כמשאבה הדוחפת את הדם מחדש. העיסוי מפורר את ההידבקויות ברקמות ומפזר את היווצרות המתח בהן. העיסוי משפר את המוביליות של השרירים ובכך מתאפשרת תנועתיות טובה לאיבר ולגוף כולו.

מערכת השתן

בטרימסטר הראשון לוחץ הרחם הגדל על שלפוחית השתן. השלפוחית לא מצליחה להתמלא לגמרי ולכן קיימת השתנה מוגברת. 

בטרימסטר השני, יוצא הרחם מהאגן כלפי מעלה והלחץ על השלפוחית קטן. 

בטרימסטר השלישי הרחם הגדל לוחץ על כל האברים הפנימיים כולל השלפוחית, בנוסף העליה במשקל מותחת את שרירי רצפת האגן כלפי מטה. שרירי רצפת אגן חלשים יגרמו לדליפת שתן במיוחד בזמן צחוק, התעטשות ושיעול. מומלץ ביותר לעשות תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן כבר בתחילת ההיריון.

דופן הבטן והעור

במהלך ההיריון יכולים להופיע שינויים פיגמנטיים בעור. השכיחים ביותר הנם: קו חום אמצעי מהטבור ומטה, הופעת כתמים כהים בצוואר ובפנים. העור נהיה רגיש יותר, כלי הדם בולטים יותר במיוחד באזור החזה.

הופעה של פריחה ואדמומיות במקומות שונים בגוף, במיוחד בכפות הידיים, פנים, חזה וצוואר. 

העלייה ברמות מלחי מרה במערכת העיכול, גורמת לגרד בגוף ולתחושת חוסר נוחות. מריחת שמן או קרם גוף מקלה במקצת על הגרד. במידה ומופיע גרד רציני מומלץ להניח קרח באזור לכמה דקות. 

כל התופעות הנ”ל נעלמות לרוב כמספר חודשים לאחר הלידה.

מערכת החיסון


במספר מצבים לא יינתן טיפול טבעי במהלך ההריון, או יינתן טיפול רק באזורים מסוימים בגוף מבניהם: הריון בסיכון גבוהה המצריך שכיבה במיטה, לחץ דם גבוה, נשים הנוטלות תרופות מרשם האוסר עליהן לבצע פעילות גופנית, זיהום בגוף המתבטא בחום, דלקת פעילה בשלפוחית השתן או בכליות וורידים בולטים וכואבים.בתחילת ההיריון עוברת המערכת דיכוי, בכדי שהגוף לא ידחה את העובר. בשני הטרימסטרים האחרונים, החשיפה לווירוסים וחיידקים מהאוויר קטנה יותר, בשל עליית ריכוז הלימפה (מערכת החיסון) בגוף, ולכן רוב הנשים לא חולות בתקופה זו. 

בכל מצב של ספק יש לידע את המטפל לפני ההגעה לטיפול ולהתייעץ איתו, ולעתים גם להתייעץ עם הרופא המטפל.

מאחלת לכולן הריון בריא !

מטפלים המעוניינים לעבור הכשרה בעיסוי נשים בהריון מוזמנים לפנות אלי ישירות. ההכשרה מתבצעת בקבוצות קטנות.

נשים בהריון המעוניינות לטפל בבעיות הנ”ל במידה ומופיעות ו/או לשמר ולתחזק את הגוף והנפש בתקופת ההריון מוזמנות ליצור קשר בטלפון – 052-2237103

על קבוצת הנחייה ותמיכה לנשים בהריון ניתן לקרוא חומר נוסף כאן

 להתייעצות טלפונית חינם או לקביעת פגישה חייג 052-2237103